Kam kráčíte Svobodní?

Jedny předčasné volby skončily, další jsou dost možná před námi. Lidé se probírají z povolební kocoviny, kdy si při hledání spasitele, zvolili do čela přitroublého estébáka v holínkách, partaj, která tady čtyřicet let pošlapávala lidská práva a socialisty, kteří mají do klasické sociální demokracie hodně daleko.

Jakkoliv se to mnohým z nás nemusí líbit, jde o výsledek demokratického hlasování, byť jen asi poloviny oprávněných voličů, ale svým způsobem, zvolení lidé tvoří reprezentativní vzorek naší populace. Rozborů výsledku voleb bylo napsáno nemálo a jistě jich ještě nemálo napsáno bude.

Pro mne byly letošní volby od těch předchozích v jedné věci velmi odlišné. Jako lídr kandidátky Strany svobodných občanů, jsem se totiž ocitl na druhé straně. Tentokrát jsem nebyl jen volič, který zvažuje, komu dá svůj hlas, byl jsem politikem, který se hlasy voličů snaží získat.

Musím říci, že to pro mne byla nesmírně zajímavá životní zkušenost. Poprvé jsem se ocitnul před televizní kamerou, vedl jsem debaty v živém rozhlasovém vysílání, vystupoval jsem jako lídr na přednáškách a debatách s voliči. Měl jsem možnost potkat a utkat se s lídry ostatních politických stran a také, řekněme, zajímavými „aktivisty“ Bohužel, měl jsem také možnost poznat chování veřejnoprávních médií k malým stranám a „demokratické“ způsoby výběrů do debat.

Díky nutnosti dokonalé znalosti našeho programu, ale i politických programů svých protivníků, které jsem si musel v rámci předvolebních debat nastudovat, jsem získal hlubší přehled o politické scéně v naší zemi. Při přípravě materiálů pro své přednášky jsem nalezl neskutečné „lumpárny“ v našich zákonech i směrnicích EU a zjistil, že se stát ke svým občanům opravdu nechová „přátelsky“.

Zejména jsem však poznal a mohl pracovat s lidmi od Svobodných. S těmi, bez kterých by žádná naše předvolební kampaň nebyla. S minimálními finančními prostředky, posbíranými od členů, příznivců a dárců, jsme dokázali, společně s vedením strany a volebním manažerem, připravit kampaň, která směle konkurovala kampaním jiných stran, realizovanými placenými agenturami s mnohonásobně větším rozpočtem. Poznal jsem, že vedle „věčných akademických diskutérů“ jsou u Svobodných velmi aktivní a schopní lidé, a jako majitel firmy bych neváhal ani minutu s pracovní nabídkou. Byla to pro mne radost s nimi pracovat, tvořili jsme velmi nesourodé týmy, ale výsledky naší práce nešly přehlédnout. Pracovní nasazení některých bylo obdivuhodné, zejména pak přístup celorepublikového lídra a předsedy strany Petra Macha, který byl snad všude, zaslouží ocenění.

Výsledek Svobodných ve volbách ukázal, že naše kampaň byla úspěšná.  Přesto, že jsme zatím nepřekonali pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, a díky tomu se ozývají i kritické hlasy, jeden fakt je nezpochybnitelný. K myšlenkám svobody, odpovědnosti a přívětivého státu, se přihlásilo čtyřikrát více lidí, než v posledních volbách, a to je nejen dobrá zpráva pro Svobodné, ale zejména pro tuto zemi.

Blíží se volby do Evropského parlamentu a vůbec nepochybuji o tom, že zde Svobodní výrazně uspějí. Nejen proto, že jsou jedinou euroskeptickou stranou u nás, ale zejména proto, že jako jedni z mála mají problematiku podoby a fungování EU velmi podrobně zpracovanou ve svém programu. Nemalá část obyvatel naší země má k fungování EU velké výhrady a jejich hlas pro Svobodné jim umožní získat své zastoupení v Evropském parlamentu. Je nutné, aby zazněl i názor těchto lidí, kteří spatřují v EU a jejím socialistickém přerozdělování, neukojitelném regulování a nedemokratičnosti, ohrožení  naší budoucnosti.

Věřím, že tak jak se ke Svobodným hlásí významní lidé, tak jak přibývají členové a příznivci, tak jak narůstají voliči, kráčí Svobodní k volebním úspěchům ve všech dalších volbách.  Náš program není populistický, je racionálním řešením příčin nikoliv následků, a tím se v zásadě od ostatních liší. Svou úctou ke svobodě člověka je pak na naší politické scéně opravdu výjimečný.

Tento svůj dnešní blog proto věnuji všem Svobodným. Vážím si vás a vašeho politického postoje i postoje k životu ostatních a ochotu se aktivně podílet. Jsem rád, že mám možnost s vámi pracovat. Jsme skvělý tým a jen tak dál!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *